Virüsle savaşta ABD Federal Hükümeti yerine eyaletlerle işbirliği

Hu Xijin
Çeviri: Kurtuluş Özgür Yıldız

ABD Federal Hükümeti, Çin’e karşı çok alçak. Başkan Donald Trump ve kabine üyeleri ve yüksek bürokratlar, Çin’e attıkları iftiraları yoğunlaştırdı. Çin’in gerekli önlemleri alması ve güçlü memnuniyetsizliğini ifade etmesi gerekiyor.

Şahsen, salgınla savaşta Çin’in, Federal Hükümete soğuk durmakla birlikte ABD eyaletleriyle işbirliği yapmaya odaklanmasını öneriyorum. Özel olarak belirtmek gerekirse Çin, ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı olan Federal Acil Durum Yönetimi Kurumu (FEMA) ile uğraşmadan önce ABD eyaletlerinin acil tıbbi malzeme siparişlerini karşılamalıdır. Bu, Trump yönetiminin ödemesi gereken bir bedeldir.

Daha önce de defalarca bildirildiği üzere FEMA, yurt dışından gelen tıbbi tedarik için eyaletlerle ihtilafa girmiş ve bunların tedariklerini izinsiz alarak ABD çapında sorunlara yol açmıştır.

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, mart ayı sonlarında FEMA’yı, eyaletlerle “eBay” tarzı bir ihale savaşı başlatmakla suçlamıştı. Çarşamba günü de bir ulusal radyo raporu, birçok eyaletin FEMA ile ilgili yakınma ve öfkelerini sıraladı.

Hiçbir şekilde Washington’un Çin’i hafife almasına izin vermemeliyiz. Kasım seçimlerinin ufukta belirmesiyle birlikte Çin’i kabaca aşağılayarak ulusal öfkenin hedefi haline getiriyorlar. Çin, ABD’ye ihracatının toplam hacmini azaltmak yerine ABD eyaletlerinin siparişlerine öncelik vermelidir. Bu değişiklik Washington’a öfkemizi göstermeye yeterli olacaktır.

Çin, ABD ile insani işbirliğine devam ederken Washington’un bunu nasıl sabote ettiğini görmezden gelmeyecektir. Eylemlerimiz tavrımızı göstermelidir.

Bu türde davranan Washington’a karşı Çin’in var olan geçmiş önyargılarını sınırlandırmasına gerek yoktur. Washington sorun çıkarmaya devam etsin ve Çin’den uzaklaşsın. Çin’in uluslararası duruşu, gücü üzerine inşa edilmiştir. Bekleyip Washington’ın bize neler yapabileceğini görelim.

 

Not: Yazar, Global Times editörüdür.

Kaynak: https://www.globaltimes.cn/content/1186035.shtml

Siyaset