Cumhuriyetin 100. yılında Türk Devriminin neresindeyiz


Dergimizin Ekim sayısı “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Devriminin Neresindeyiz” kapağıyla raflarda yerini aldı. Cumhuriyetin 100. yılına özel çıkan Ekim sayısı okur tarafından büyük ilgi gördü.

Türk Devriminin tarihinin, köklerinin ve bugününün incelendiği sayıda ekonomik, askeri, siyasi ve toplumsal alanda Türk Devriminin neresinde olduğumuza mercek tutuldu. Yarım kalan Türk Devriminin nasıl tamamlanacağı hususuna da değinilen Ekim sayısında başyazıyı Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek yazdı.

Aynı zamanda derginin 405. sayısı olan Ekim sayısında Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu’nun Türk Devriminin köklerini, Şule Perinçek’in Türk Devriminin kültür ve toplum yaşamındaki gelişme yolunu, Meltem Ayvalı’nın ise Türk Devrimi içerisinde ilerleyen kadın mücadelesini anlattığı yazılar da yer aldı.

Halil Özsaraç’ın “Türk Devriminin Dönüşüm Gereksinimleri”, Ali Mercan’ın “Türk Devrimi Asya’nın ön cephesinde savaşıyor” ve Ata Ogün Kaplan’ın “Asya Mucizesi İçinde Türk Devrimi” başlıklı yazıları da 100. yıl özel sayısında yer buldu.

Bunun yanı sıra Ekim sayısında Hüseyin Haydar Türk Devriminde Türk şiirinin rolünü, Serdar Aliçavuşoğlu ise Türkiye’nin yüz yıllık savunma sanayi birikimini inceledi.

Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu’nun 6 Eylül 2023 günü aldığı kararlar ve Emrah Zorba’nın kaleme aldığı “Cumhuriyet Tarihi Diplomasisinde Başlangıç Niteliğinde Bir Telgraf” başlıklı tarihimizden belgeler bölümü de Ekim sayısında yer aldı.

Teori dergisinin Ekim sayısı, 0312 431 4031 numaralı telefon aracılığıyla, D&R, Kitapsan, Remzi Kitabevi gibi seçkin kitabevlerinden veya magaza.teoridergisi.com adresinden basılı ya da e-dergi formatıyla temin edilebilir.
 

Güncel
Etiketler
Teori; Ekim; Cumhuriyet; Türk Devrimi;