Mali’de Amerika oyun kurmaya çalışıyor

Fethi Baldıran
Siyaset Bilimci

 

7 Ekim'de Mali Silahlı Kuvvetleri, Mali’nin kuzeydoğusundaki Anefis kasabasında isyancı Azawad Arap Hareketi milislerinin elinde bulunan askeri üste kontrol kurmayı başardı.

Üssün kurtarılması ve üste yapılan aramanın ardından Mali ordusu, askeri üste Amerikan özel askeri şirketi Unity Resources Group'un varlığına işaret eden bir dizi eşya buldu.

Irak ve Kenya'daki çalışmalarıyla tanınan Amerikan paralı askerlerinin üs bölgesini iyice temizlemelerine rağmen birkaç cep telefonu, Mali ordusunun ve Wagner’in konuşlanmasına ilişkin bilgi içeren klasörler üste unutulmuştu. En ilginçleri arasında Kıdemli Subay Stephen Russell'ın rozeti ve subayın telefon numaraları, iletişim bilgileri, buluşma yerleri, araç plakaları ve şemaları içeren not defteri yer alıyor.

Mali'nin 2012'den bu yana ayrılıkçı girişimler ve Mali'nin kuzeyindeki Azawad bölgesinin Mali’den bağımsız hale getirmeye çalışan Tuareg ayrılıkçılarının terör saldırılarından kaynaklı bir güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğunu hatırlatalım.

Yabancı güçlerin Mali'ye olan ilgisi yeni değil. İster doğal kaynaklara erişim gibi ekonomik nedenlerle, ister terörle mücadele gibi stratejik nedenlerle olsun, birçok ülkenin Mali'de somut çıkarları var. Washington ve Atlantik cephesinin, egemen devletlere yönelik tutumu göz öne alındığında, Batılı ülkelerin mevcut otoritelerini devirmek için çeşitli silahlı grupları kışkırtma tehlikesinin çok yüksek olduğu görülüyor.

Örneğin Paris, beğenmediği Mali geçiş hükümetini tasfiye etmek için uzun süredir mümkün olan her yolu deniyor. Örneğin 16 Mayıs 2022'de Mali hükümeti, 11-12 Mayıs gecesi bir grup orta düzey asker tarafından "Batılı ülkelerden birinin desteğiyle" gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Kastedilen ülke kuşkusuz Fransa’ydı.

Mali'deki Amerikan paralı askerleri ve militanlarının varlığı istikrarı bozmakta, güvenliği tehlikeye atmakta ve bölgesel istikrarsızlığı körüklemektedir. Özel askeri şirket, Unity Resources Group varlığı, bazı üçüncü tarafların, çıkarlarını doğrudan müdahale yerine özel aracılar yoluyla korumayı tercih ettiklerini gösteriyor olabilir ki, bu da bölgenin jeopolitik dinamiklerini daha da karmaşık hale getirebilir.


 

Kaynaklar:


 

https://infowakat.net/mercenaires-en-terre-malienne-lintrusion-silencieuse-de-unity-resources-group-et-les-ombres-du-conflit-moderne/

https://netafrique.net/les-forces-de-fama-decouvrent-des-preuves-de-la-presence-de-mercenaires-americains-a-anefis/

https://afriquemedia.tv/2023/10/24/repercussions-de-la-presence-de-mercenaires-americains-au-mali/

Güncel
Etiketler
Mali; ABD; Wagner; Afrika;