Mart Sayımız Çıktı: Rantçı Sisteme Son Kamu Hizmeti İçin Vatan Partisi

 

Teori Mart sayısında Vatan Partisi’nin 31 Mart Yerel Seçimler Bildirgesi’ni yayınlandı. “Rantçı Sisteme Son Kamu Hizmeti İçin Vatan Partisi” başlıklı bildirgede Vatan Partisi’nin hedefleri yer alıyor.

Vatan Partisi’nden Kamu Hizmeti Devrimi Programı

Vatan Partisi Bildirgesinde Halk Meclisleriyle yönetim, uydu kentlerden ve mahallelerden oluşan insancıl kent, parasız toplu taşıma, İstanbul’un nüfusunu on yılda beş milyona indirmek ve İstanbul’u kültür ve finans merkezi yapmak, sığınmacı sorununa bölge ülkeleriyle birlikte köklü çözümü gibi çok sayıda hedef yer alıyor.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Teori dergisinin Mart sayısında yer alan “Büyük Çözümün Eşiğinde Cephede Olmak” başlıklı yazısında seçimlere yönelik şu tespit yer alıyor: “Bugünkü düzende üretim faaliyeti dışında havadan para kazananlara, sıcak para komisyoncularına, büyük tefecilere, dolar ve borsa vurguncularına, tarikat rantçılarına, yolsuzlukla servet yığanlara akan kaynaklar, yarın Vatan Partisi’nin kuracağı düzende yatırım için kamu kaynağı olacaktır.”

Perinçek şöyle devam ediyor:

“Bir avuç özel çıkarcının vurgun düzenine hizmet eden Atlantik partilerinin karşısına Kamu Hizmeti davasıyla çıkıyoruz. Kamu Hizmetinin iktidar organı, Halk Meclisleridir. Atlantik partileri ise, özel çıkarcıların organı olan özel şirketlerin iktidarını sürdürme gayreti içindeler. Onların çıkmazı buradadır. Özel şirketlerle yönetme sistemi, belediyeleri çürüttü. O sistem, şimdi yıkıcısını beklemektedir.”

Vatan Partisi Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu da “Gelin Kızın Güvencesi Bileğindeki Altın Bilezik” yerel yönetimlerde kaynak sorununu ele aldı.

“Büyükşehir Derebeyliği”

Dergide yer alan yazılardan biri de Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısı Utku Reyhan’a ait. “Büyük Şehir Küçük Devlet” başlıklı yazı Vatan Partisi’nin Büyükşehir yasasına neden karşı çıktığını bütün gerekçeleriyle açıklıyor. Reyhan yasayı “büyükşehir derebeylik uygulaması” olarak nitelendiriyor.

Prof. Dr. H. Çağatay Keskinok ise “2024 Yerel Seçimlerine Doğru Türkiye'deki Yerel Yönetimlerin Yapısal Koşulları” başlıklı yazısında Türkiye’nin yerel yönetim geleneğini inceliyor. Keskinok yazısında şu tespiti yapıyor:

“Bugün kimi yerel yönetimlerin en halkçı uygulamaları ‘sosyal harcamalar’ın ötesine geçemiyor. Kentlerin ve bölgelerin üretim altyapısının geliştirilmesine yönelik projeler ise son derece sınırlı alanlara yönelen örnekler dışında yerel yönetimlerin gündemine giremiyor. Bu büyük bir oranda yerel yönetimlerin içinde bulundukları, 1980’li yıllarda inşa edilen yapısal koşulların sonucudur. Yerel yönetimlerin içinde bulunduğu, hareket alanını kısıtlayan özelleştirme programının tümüyle tasfiyesi gerçekleşmediğinde yerel uygulamalar yerel olmaktan öteye geçemeyecektir.”

E. Org. Saldıray Berk’ten Vatan Partisi Çağrısı

Dergide, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz E. Orgeneral Saldıray Berk’in “Vatanseverlere Vatan Partisi Çağrısı” başlıklı yazısıyla, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Partimizin Kütüğüne Nefer Olarak Yazın” başlıklı ve Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı’nın “Bütün Dünya Bilsin Diye Vatan Partisi'ne Kaydoldum” yazıları da yer alıyor.

Derginin Tarihimizden Belgeler bölümünde, Dr. Görkem Özgen, Dr Jivago romanı hakkında araştırmacılara yeni açılan CIA belgelerini inceliyor. “Bir Psikolojik Savaş Yöntemi Olarak Dr. Jivago Romanı” başlıklı yazının tüm belgelerini içeren metin yakında Teori dergisinin internet sitesinde yayınlanacak. 

Dergide ayrıca Alp Hamuroğlu’nun “Cermenlerin Uluslaşmasında Türkler” başlıklı yazısı ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “Çin Medeniyetinin Karakteri” başlıklı yazıları da yer alıyor. 

Teori dergisi bayilerden, seçkin kitapevlerinden ve e-Teori mağazadan temin edilebilir. 

Ayrıca e-dergi ve e-abonelik’e de https://magaza.teoridergisi.com/10-elektronik-abonelik adresinden ulaşılabilir. 

 

Güncel
Etiketler
Teori; Mart; Vatan Partisi;