Atlantik, Ankara-Moskova-Bakû eksenini nasıl hedef alıyor

Erkin Feyyaz Eşli

Bölgemizde herkesin başının belası olan Atlantik planlarını bozacak tek reçete, bölgesel işbirliğini güçlendirmek. Atlantik güçleri, bunu çok iyi biliyor. Bunu bildikleri için de bölge ülkeleri arasında kışkırtmalar tezgâhlıyorlar.

Bölge barışı, istikrarı ve kalkınması açısından Türk-Rus birliği, Batı planları açısından da Rus-Türk çatışması belirleyici. İki ülke yan yana geldi mi kangren sorunlar bile çözüme kavuşabiliyor. Örneklerini yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Güney Kafkasya örneği

Örneğin Güney Kafkasya barışı ve Karabağ sorunu. Bu bağlamda Ankara-Moskova eksenine bir de Bakû eklenmişti. Bu şekilde Batı, Güney Kafkasya’da oyun dışı kalmış, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması süreci hızla ilerlemiş, üstüne bir de Güney Kafkasya’nın bütünleşme süreci başlamıştı.

Batı, haliyle bundan büyük rahatsızlık duydu. Aynı sırada Ukrayna konusunda da Ankara-Moskova inisiyatifi, esir değişiminden tahıl sorununa kadar birçok sorunun çözümünde önemli rol oynadı. Ayrıca enerji, yaptırımlar vs. konularında da birçok işbirliği projeleri hayata geçiyor.

Atlantik güçleri, bu süreci bozmak için ilk önce CIA Başkanını Erivan’a gönderdi. Amaç, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını yeniden alevlendirmek ve bunun üzerinden Türk-Rus gerginliği yaratmaktı. Ermeni tarafının provokasyonlarıyla sınırda silahlı çatışmalar baş gösterdi. Bu sefer de Nancy Pelosi, bu çatışmaları körüklemek üzere Ermenistan’daydı.

Azerbaycan uçakları Rusya’ya karşı kullanıldı

Şimdi ise yeni bir kışkırtma sergileniyor. Ukrayna Telegram kanallarında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Rusya ile savaşta Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin dördüncü nesil çok amaçlı savaş uçakları MiG-29’u özellikle Herson yönünde kullandığına dair haberler yer aldı.

Bahsi geçen uçaklar, ocak ayı sonunda onarım ve modernizasyon için Lviv Devlet Havacılık Onarım Fabrikasına götürülen, Azerbaycan’a ait olan üç adet MiG-29. Mart ayında bu tesis, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından bir füze saldırısına uğramıştı, ancak Azerbaycan uçaklarının akıbeti açıklığa kavuşmamıştı. Ne Ukrayna’dan ne de Azerbaycan’dan buna dair bir açıklama gelmişti.

Bakû tedbir almalı

Yukarıda bahsettiğimiz habere dair o zaman şu ihtimaller ortaya çıkıyor:

Ukrayna, savaşta büyük kayıplar vermiş olan filosunu yenilemek için Azerbaycan'ın resmî makamlarının bilgisi olmadan Azerbaycan uçaklarını kullanmış olabilir. Uçaklar ise resmî olarak hâlâ “tamir altındadır” ya da “Rus saldırısında imha oldu”, “hangarda bekliyor” şeklinde gösteriliyor olabilir. Savaş koşullarında bunu bizim kontrol etmemiz imkânsız.

Ancak Azerbaycan makamları, Ukrayna’dan bir açıklama talep edebilir. Konu oldukça önemli. Ukrayna’daki savaşta Azerbaycan uçakları kullanılıyorsa bu, Azerbaycan’ı savaşa sürükleme girişimidir. Bir taşla iki kuş vurulmak istenmektedir. Hem bu şekilde Atlantik kuşatması askerî açıdan başarıya kavuşturulmak istenmekte hem de Azerbaycan ve hatta Türkiye, Rusya’yla karşı karşıya getirilerek bölge inisiyatifinin yara alması amaçlanmaktadır.

Ukrayna Telegram kanallarının bu haberi sızdırması da bunu kanıtlıyor.

Bakû ise acilen harekete geçmeli ve bu oyunu bozacak tedbirleri almalıdır.

Siyaset