Güncel

Zelenskiy ve Kiev’de İktidar Mücadelesi

 

Seçimlerin yapılıp yapılmayacağı ve kendisinin katılıp katılmayacağı konusunda ise Zelenskiy nihai kararını vermekten uzak. Geçen gün eşi Olena Zelenskiy, The Economist'e verdiği röportajda kocasının bir daha Ukrayna cumhurbaşkanlığına aday olmasını istemediğini söyledi.(1) Zelenskiy'in iktidarı elinde tutmak istediği açık ama aynı zamanda Batılı efendilerinin desteklerini geri çekme ihtimaline de hazırlanıyor.

Aralık Sayımız Çıktı: Büyük Savaş Çıkar mı?

 

Teori'nin Aralık sayısı, “Büyük Savaş Çıkar mı” kapağıyla raflardaki yerini aldı. Başta Filistin-İsrail ve Rusya-NATO savaşları ile Doğu Akdeniz ve Tayvan Boğazı gibi savaş tehlikeleri barındıran cepheleşmelerden büyük bir savaşın çıkma olasılığının tartışıldığı sayıda Türkiye’den İran’a, Fransa’dan Kazakistan’a ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyadan yazarların makaleleri bulunuyor. Uluslararası bir sayı olmasıyla dikkat çeken Aralık sayısının dosya dışı makaleleri de ilgi uyandırıyor.

Dünyada Savaş ve Barış Etkenleri

Avrupa’da bir hayalet kol geziyor: Teknolojik Devrim hayaleti

 

“Küresel pandemi, Rusya’nın Ukrayna’daki yasadışı ve sebepsiz savaşı, düşmanca ekonomik aksiyonlar, siber ve altyapıya yönelik saldırılar, yabancı müdahale ve dezenformasyon, jeopolitik gerilimlerin yükselmesi toplumumuza, ekonomimize ve şirketlerimize yönelik, birkaç yıl öncesine kadar var olmayan riskler ve hassasiyetler yaratıyor.”[1]

Cumhuriyetin 100. yılında Türk Devriminin neresindeyiz


Dergimizin Ekim sayısı “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Devriminin Neresindeyiz” kapağıyla raflarda yerini aldı. Cumhuriyetin 100. yılına özel çıkan Ekim sayısı okur tarafından büyük ilgi gördü.

Türk Devriminin tarihinin, köklerinin ve bugününün incelendiği sayıda ekonomik, askeri, siyasi ve toplumsal alanda Türk Devriminin neresinde olduğumuza mercek tutuldu. Yarım kalan Türk Devriminin nasıl tamamlanacağı hususuna da değinilen Ekim sayısında başyazıyı Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek yazdı.

ABD'nin teknoloji yatırımlarını kısıtlamasının iş dünyasına ve ilişkilere zarar verdiği görülüyor

 

chinadaily.com.cn internet sitesinde yayınlanan yazıyı Türkçe'ye Yazı Kurulu Üyemiz Berke Mustafa Berkil çevirdi.

Bir büyükelçilik sözcüsü ve bazı analistler, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çarşamba günü Çin'deki kritik teknoloji yatırımlarını kısıtlamak üzere imzaladığı kararnamenin, ikili ilişkileri daha da gererken her iki ülkenin işletme ve yatırımcılarının çıkarlarını "ciddi şekilde" baltalayacağını söyledi.