Güncel

Özbekistan ve Çin: Bin Yıllık Dostluk ve İşbirliği

 

Geçtiğimiz günlerde 2024 yılını karşıladık ve yeni bir yaşam döngüsünün eşiğinden geçtik. Yeni bir yılın ilk ayı her zaman en yakın dostların bir araya geldiği, yeni umutların ve başarıların yaşandığı bir dönemdir.

Bu yıl Göksel İmparatorluğa ilk ziyaretimi Çin Halk Cumhuriyeti'nin saygıdeğer Devlet Başkanı Ekselansları Xi Jinping'in daveti üzerine gerçekleştirecek olmam son derece anlamlıdır.

Ocak Sayımız Çıktı!

 

Ocak sayımız, “Tarihiyle Bugünüyle Emperyalist Proje Kürdistan” kapağıyla raflardaki yerini aldı. Yayımladığı çok özel belgelerle, emperyalizmin “Kürdistan” projesini masaya yatıran Teori, 20. yüzyılın başından günümüze bu projenin Batı tarafından nasıl yaratıldığına ve kullanıldığına mercek tuttu. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemindeki isyanlara özel bir parantez açılan Ocak sayısında isyanları bastıran devrimci kuvvetlerin hareketlerine de geniş yer veriliyor.

AB’de Reform ve Jeo-stratejik Genişlemenin Avrupa’sı

 

Teori dergisinin Aralık 2023 sayısının dosya başlığı olarak kullandığı “Büyük Savaş Çıkar mı” sorusu, 2024’de de gündemde kalmaya devam edecek. Teori’nin dosyası, her ne kadar soruya “hayır” cevabını verse de, Büyük Savaş ihtimalini düşündüren küresel çelişkiler gerçek. Dosya, Büyük Savaş çıkmasa bile bu çelişkilerin hem emperyalist merkezlerde hem de gelişen dünyada politikaların belirleyicisi olacağını da tespit ediyor.

Zelenskiy ve Kiev’de İktidar Mücadelesi

 

Seçimlerin yapılıp yapılmayacağı ve kendisinin katılıp katılmayacağı konusunda ise Zelenskiy nihai kararını vermekten uzak. Geçen gün eşi Olena Zelenskiy, The Economist'e verdiği röportajda kocasının bir daha Ukrayna cumhurbaşkanlığına aday olmasını istemediğini söyledi.(1) Zelenskiy'in iktidarı elinde tutmak istediği açık ama aynı zamanda Batılı efendilerinin desteklerini geri çekme ihtimaline de hazırlanıyor.

Aralık Sayımız Çıktı: Büyük Savaş Çıkar mı?

 

Teori'nin Aralık sayısı, “Büyük Savaş Çıkar mı” kapağıyla raflardaki yerini aldı. Başta Filistin-İsrail ve Rusya-NATO savaşları ile Doğu Akdeniz ve Tayvan Boğazı gibi savaş tehlikeleri barındıran cepheleşmelerden büyük bir savaşın çıkma olasılığının tartışıldığı sayıda Türkiye’den İran’a, Fransa’dan Kazakistan’a ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyadan yazarların makaleleri bulunuyor. Uluslararası bir sayı olmasıyla dikkat çeken Aralık sayısının dosya dışı makaleleri de ilgi uyandırıyor.

Dünyada Savaş ve Barış Etkenleri