Güncel

“Bir Başkadır”ın İdeolojisi

Son günlerin çok konuşulan dizisi “Bir Başkadır”, sosyalistinden liberaline, milliyetçisinden İslamcısına kadar farklı kesimleri aynı beğeni ve övgü noktasında buluşturdu. Hatta diziyi övmekte geç kaldığını düşünenler bu trene yetişmek için epey acele etti. Buna göre dizi harika bir yapımdı ve “memlekette güzel işler de oluyor”du. Senaryosundan oyunculuğuna, görüntülerinden ışığına kadar Türkiye’de eşine az rastlanır bir yapımla karşı karşıyaydık. Dizi Türkiye gerçeğini anlatıyordu. Tanıtım görsellerinde de ülkeyi bir başka yapan renklere ve farklılıklara vurgu vardı.

Krizdeki Amerika

Temsilciler Meclisinde, Siyahîler Meclis Grubu (Congressional Black Caucus) olan bir parlamentoda ırkçılığın nasıl önüne geçileceği gerçekten büyük bir sorun olarak Amerikan Yönetiminin önünde durmaktadır.

Büyüklere masallar

Emek insanın, hareket evrenin mütemmim cüzüdür. Onlarsız tanımlandıklarında, kendileri kalamazlar ve insanlığın, bu gerçeğe kör kalarak varabileceği bir yer de yoktur. Kapitalizm ve onun ürünü politikalar, insanın bu gerçekle ilişkisini bozuyor.

Kanal, boğaz ve üretim

Kanal İstanbul için çılgın proje diyor ya sayın cumhurbaşkanı; bakın çılgınlık ne imiş: Çılgınlık, insan tutkusunun çılgınca sayılabilecek beklentileri, kendi sonsuzluğunu oluşturma düşünün bir kez daha kendi düşmanı ile karşılaşmasıdır.